WORKSHOPY

Workshopy

Workshopy jsou programy, na kterých se potká maximálně 25 lidí. Jedná se o interaktivnější programy, ale rozhodně nikdo nikoho nebude nutit zapojovat se více, než by člověk sám chtěl. Pro rozbalení více informací (anotací workshopů a medailonků lektorů) je nutné kliknout na šipečku vpravo od nápisu.

Marta Židková: Let's celebrate!

 • sobota 15:30-17:00

 • Lutherův sál

"Bohoslužby - a co já s tím?! ... aneb Bohoslužba je oslava! Tak pojďme společně přemýšlet o tom, jak se na ní můžeme podílet! A zkusme spolu třeba část připravit..."

Ahoj, jmenuju se Marta a už pár let pracuju na školách Evangelické akademie. Být farářkou pro studenty, obklopena středoškoláky a mladými dospělými - to je někdy docela jízda. Ale baví mě to. Ale taky mě hodně baví připravovat bohoslužby. A to v různých rolích - jako farářka, varhanice, členka sboru. Ráda si to tom s vámi budu povídat.

Jeník Lavický: Král David jede bomby: rap jako vzdálený potomek biblických žalmů

 • sobota 17:30-19:00

 • Lutherův sál

Žalmy nejsou jen utahané kostelové písně s nezpívatelnými melodiemi. Žalm, to je výpověď o stavu duše: Jejich texty jsou plné radosti ze života, úžasu, vděčnosti, bezradnosti, hořkosti i nenávisti.

Právě svojí přímočarostí a tím, že se nebojí žádných tabu, si jsou biblické žalmy překvapivě blízké s hip-hopovou muzikou.

Budeme si proto všímat, jaké touhy, pocity a nálady ve svých písních vyjadřují rapoví hudebníci (z křesťanského, alternativního i ryze komerčního proudu), a porovnávat ukázky jejich tvorby s vybranými biblickými žalmy.

Workshop v sobě kombinuje hudební poslechovku, přednášku a skupinovou práci s biblickými texty. Základní znalost angličtiny je výhodou, ne však podmínkou.

Ahoj, jmenuju se Jeník a jsem farář. Když zrovna nepíšu kázání nebo neučím náboženství, tak nejraději trávím čas se svojí rodinou. Kromě toho se třeba podílím na festivalu Otevřeno Jimramov, chodím do přírody nebo sleduju vědecko-technické novinky. Práce s mládeží mě z farářských činností baví určitě nejvíc, proto jsem rád že se jí můžu věnovat i v rámci COMu a Sjezdové skupinky.

Dráža Dušková Havlíčková a Ondřej Zikmund: Věřím? Věřím! Věřím:

 • sobota 11:00-12:30

 • Lutherův sál

Vyznat svou víru a vyznat se v ní, aneb v co věřím, o čem pochybuji, v co je pro mě těžké věřit a proč a čemu prostě nevěřím – a to vše v rozhovoru spolu navzájem i s Apoštolským vyznáním víry. Budeme mluvit, diskutovat, tvořit, sdílet, otevírat společně bibli a „překládat“ vyznání víry do současného jazyka a života.

Ahoj, jsem Dráža a jak to tak počítám, jsem už 17 let farářka, docela dlouho, ale pořád mě to docela baví. Nejvíc mě baví práce s dětmi, na táborech, na biblických, při hrách, v klidu, baví mě diskutovat s konfirmandy, s mládeží a vůbec povídat si s lidmi všech generací. Miluju dobrou kávu na cestách i doma, krásné kavárny a milou společnost. Ráda sleduju filmy a čtu knížky, když na to mám čas, a úplně nejraději cestuji se svou rodinou.

Divadelní a improvizační workshop

 • sobota 14:30-16:30

 • Studio G

Abyste mohli dělat divadlo, nepotřebujete scénář, dobrou paměť, honosné kostýmy nebo propracované kulisy. Na workshopu vám ukážeme, že stačíte jen vy sami, vaše tělo, nápady a chuť zkusit něco nového. Budeme si společně hodně hrát, trochu se hýbat, vyprávět si a nebo třeba veršovat.

Můžete být kýmkoli nebo čímkoli. Na chvíli si vyzkoušíte být v kůži improvizátora, kdy vaše kroky neurčuje scénárista, ale každá následující chvíle je ve vašich rukou. Tak směle do toho, prkna, která znamenají svět, čekají právě na tebe.

Simona Kopecká

Jsem nová členka Synodní rady, členka FS ČCE v Opavě, členka dvou ostravských improvizačních souborů ODVAZ a All Imp, věčná studentka ostravské školy Impro Academy a skautka. Pracuji v advokátní kanceláři. Improvizaci se aktivně věnuji přes 10 let. Bez nadsázky mi změnila život, potkala jsem díky ní své skvělé přátele a pomáhá mi odbourávat mé vnitřní bloky a nekomunikativnost. Ráda pletu a háčkuju, sekám zahradu a pleju záhony, a pokud nedělám nic shora uvedeného, tak čtu nebo píšu básně. Někdy i spím.

Kaťa Kopecká

Jsem Káťa (Kaba) Kopecká, studentka medicíny na 3. LF UK na plný úvazek. Impro je v mém životě přes deset let, aktivně na jevišti mě můžete vídat čtyři roky. Když mi nějaká ta chvilka zbyde, ráda trávím čas hrou na saxofon nebo ukulele, zpěvem, psaním, čtením, blbnutím s dětmi na táboře či ve skautech nebo spaním. Miluju kočky, detektivky a černý čaj s mlékem.

Pomaluj si plátěnou tašku - průchozí textilně-výtvarná dílna

 • sobota 11:00-13:30

 • Středisko volného času (oranžové spaní)

Textilně-výtvarná dílna pro všechny, kdo rádi tvoří!

Pod vedením zkušené lektorky SVČ Štěpánky Macháčkové si dotvoříte plátěnou tašku dle vaší fantazie či ve sjezdových barvách i stylu.

Zájemci v době mezi 11:00 a 13:30 mohou kdykoli přijít, koupit tašku (40 Kč/kus), dotvořit si jí a zase jít.

Jakub Martinů: Kontemplace – přímá, ale strmá cesta k Bohu

 • sobota 13:30-15:00

 • Lutherův sál

Meditační workshop. Ochutnávka praktik jak se potkat v tichu sám se sebou a Bohem v přítomném okamžiku. Přes mindfulness cvičení, Ježíšovu modlitbu a řízenou meditaci se dostaneme až ke kontemplaci, modlitbě beze slov – podle Wikipedie “stavu přímého patření na Boha člověkem, nakolik je to v tomto životě možné; ‘nazírání’.”

Varování: Tento workshop není vhodný pokud vás trápí akutní psychické potíže.

Ahoj, jmenuju se Kuba a – pozor – nejsem farář. Můžu nabídnout svoji osobní zkušenost z desetiletí pravidelných návštěv duchovní cvičení a 3 letou kontemplační praxi. Rozhodně nejsem žádný meditační guru. Kontemplace mi pomáhá být blíže Bohu a zvládat své úzkosti, tak možná pomůže i tobě.

Ondřej Horký a spol.: Kristus a my - může evangelík věřit?

 • sobota 14:00-15:30 a 16:00-17:30

 • Kampus Palace - podkroví

„V dnešní přeteologizované a nesrozumitelné církvi českobratrské se stále nezhojily bolesti devadesátek a je namístě se zeptat: smím nahlas říct, že mám s Bohem osobní vztah, který trpí mou leností se modlit? Smím říct, že mi dal Pán znamení? Smím svědčit o vyslyšené modlitbě? Mohu zpívat chvály s textem z promítačky? Není to moc charoušské? Nebo tímhle přijdu o svou pózičku racionálního evangelíka?“