ČASTÉ DOTAZY

Vše, co jste kdy...

Následující otázky a odpovědi vznikly na základě podnětů a odezvy od účastníků uplynulých sjezdů. Některé se týkají přímo letošního ročníku, který bude v řadě věcí specifický. Pokud by vám odpověď na nějaký dotaz chyběla, můžete se na nás obrátit na našem Facebooku, Instagramu nebo prostřednictvím mailu mladez@e-cirkev.cz. Pro rozbalení odpovědí je nutné kliknout na šipečku vpravo od nápisu.

PROGRAM

Proč je letos program tak rozházený na různá místa?

Najít v Ostravě vyhovující prostory pro středně velkou akci není jen tak. Snažili jsme se upřednostnit to, aby byla jednotlivá místa blízko sebe. Klub Alfa, který bude hlavním centrem letošního sjezdu, se nachází za rohem od kostela a fary. Zároveň jsou všechna ostatní místa v dochozích vzdálenostech. Někteří účastníci se možná trošku více projdou k ubytování, ale aspoň si tu Ostravu pořádně prohlédnete, ne? :)
Věřte, že jsme dělali, co bylo v našich silách! Příští rok nás čeká opět menší město a tím pádem i menší vzdálenosti. Jo a v Ostravě mají kdyžtak tramvaj, kde si můžete pořídit lístek svojí platební kartou.

Úvodní večer bývá slabší, co bude tentokrát?

Problém s úvodním večerem je ten, že lidé kontinuálně přijíždějí (zvlášť do daleké Ostravy). Je otázkou, jaký program je v takovou roztříštěnou chvíli smysluplný. Hledáme, jak s úvodním večerem naložit, ne vždy se to podaří. Letos jsme ale vymysleli program, ze kterého máme opravdovou radost. Snad ji s námi budete sdílet. Po cestě vám určitě vyhládne a proto na vás bude mezi kostelem a farou čekat mini food festival nabízející pochutiny všeho druhu. V kostele bude probíhat akustická openstage, kde se budou interpeti z řad mládeže točit jak na orloji. Odvážit se může každý!

Proč je v sobotu dopoledne méně programů?

Záměrem pořadatelů je vyzdvihnout jeden dopolední program jako centrální, na které budou téměř všichni. Letos to nebude přednáška v pravém slova smyslu, jak jsme bývali zvyklí. Program povede farářka Saša Jacobea a jsme moc zvědaví, co pro nás připraví.
PS: Druhý dopolední blok je opět pestřejší!

Programy se moc kryjí, nemáte na půjčení obraceč času jako měla Hermiona?

Tak to bohužel nemáme. Nicméně život je volba. Vlastně nás těší, když vás ze souběžných přednášek neláká jen jedna. Zároveň jsme se letos snažili přednášky rozvrstvit do všech časových bloků tak, aby se jich krylo co nejméně. A jeden časový slot jsme dokonce do odpoledne přidali (díky absenci centrálně zařizovaného výdeje jídla)!

CENY

Nemohl by sjezd být levnější?

Ano i ne. Cenu do značné míry určují pronájmy prostor, cestovné, odměny přednášejícím a vystupujícím a další položky nutné pro zajištění chodu sjezdu. I tak na sjezdu pracuje mnoho lidí dobrovolnicky. V posledních letech byl sjezd vysoce dotován (především ze zahraničí), tyto programy však skončily, protože pomalu ale jistě přestáváme být rozvojovou zemí.

Je možné platit méně?

Rozhodně! Je možné se zapojit jako dobrovolník. Dobrovolníci mají slevu 200 korun ze sjezdového poplatku. Navíc dostanou sjezdové tričko zdarma. Další možností je přihlásit se do 12. září a získat tak z celkové ceny 100 korun slevu. Pokud jste členy nějakého sboru, můžete se zkusit zeptat, zda vám sbor sjezdový poplatek neproplatí. Občas se to děje a sborům za to patří velký dík.

Proč platíme tolik za spaní, když spíme na zemi?

Člověk by si myslel, že se školy a budou prát o to, aby si přivydělaly přijetím účastníků sjezdu. Opak je pravdou. Vyjednávací pozice vůči školám je nevýhodná, protože ony na zisku od nás nejsou závislé. My jsme naopak závislí na jejich ochotě fungovat a ubytovávat o víkendu. Proto si nemůžeme příliš diktovat podmínky. K tomu přičtěte zvyšující se náklady za energie a taky fakt, že se během sjezdu konají volby (volební místnosti bývají často ve školách).

Vydělávám ranec peněz, můžu přispět víc?

Tento projekt můžeš finančně podpořit i TY! Možná jsi již zvolil*a sponzorské vstupné na online přihláškách, ale přesto bys ještě rád*a přispěl*a na práci s mládeží. Můžeš tak učinit zasláním finanční částky na číslo účtu 190807357/0300 s variabilním symbolem 913300. Doporučujeme připojit text „darMládeži″ a jméno přispěvatele. V případě potřeby Ti vystavíme na dar potvrzení.

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají a podporují nás!

OSTATNÍ

Bude letos sjezdová aplikace?

Možná vám to bude připadat jako návrat do doby kamenné, ale letos appka nebude a má to řadu důvodů:

  1. Tyto webové stránky jsou plně responzivní a fungují skvěle na mobilních telefonech. Lidé dnes už mají častěji v mobilu data, než tomu bylo dříve, kdy se hodila offline appka.

  2. Chystáme tištěného průvodce, v něm najdete vše podstatné. Je možné si ho objednat při přihlašování za příplatek 20 Kč. Na místě budou nějaké kusy navíc k zakoupení.

  3. Pokusíme se letos více dbát na orientaci v prostoru a vylepení harmonogramů atd. Navíc bude možné se na cokoliv zeptat u infostánku, kde naši dobrovolníci rádi komukoliv poradí.

  4. Datlovat všechna data do appky pro nás bylo poměrně náročné. Navíc jsme loni zajišťovali jak aplikaci pro Android tak pro IOs. Společně s webem jsme tedy vše propisovali na tři různá místa, což bylo, mírně řečeno, na palici.

Jak bude fungovat příjem? Dorazí mi QR kód?

Zhruba tři dny před samotným sjezdem všem přihlášeným rozešleme QR kódy, které nám (a snad i vám) šetří spoustu času a mraky papírů. QR kódem se prokážete při příjmu a následně dostanete pásku na ruku, to asi znáte. Na QR kódu jsou zároveň nahrané informace o tom, jaké jste si objednali obědové balíčky a ubytování, dále informace zda máte objednaného tištěného průvodce. Pokud se děsíte toho, že se vám přes víkend vybije mobil, případně nevlastníte smartphone, můžete si kód vytisknout a nebo si zapamatovat (lépe možná přepsat na papír) trojslabičnou variantu kódu, pomocí kterého se lze také prokazovat.

Kam jet? Co po příjezdu?

Pokud je to alespoň trochu možné, vaší cílovou destinací by měla být železniční zastávka Ostrava-Stodolní, odkud je to na faru (kde bude příjem) deset minut pěšky. Z jiných zastávek je možné využít ostravskou hromadnou dopravu. V tramvaji například lze zakoupit jízdenku platební kartou.

Příjem najdete na adrese Husovo náměstí 1188. Sem si zajděte ihned po příjezdu, obdržíte zde pásku a hned vedle bude šatna, kde bude možné odložit si zavazadla.

Nepodceňujte kapacitu dopravních prostředků a kupte si lístek na vlak/bus v dostatečném předstihu. Třeba klidně teď. Fakt!

Jsem starej/farář/starej farář. Můžu přijet?

Akce se jmenuje Sjezd (nejen) evangelické mládeže. Její prioritní cílová skupina je tedy jasná. Kouzelné slovíčko "nejen" však naznačuje, že uvítáme i účastníky mimo mládež či dokonce mimo evangelickou církev. Pokud se tedy cítíte, že byste rádi jeli, pojeďte!

Faráře samozřejmě vítáme (obzvlášť pokud přivezou nějaké ty mládežníky, za což předem moc děkujeme). Dokonce jsme pro ně ve spolupráci se SpEKem (Spolek evangelických kazatelů) tentokrát vyčlenili speciální chvíli, ve které se budou moct společně potkat a pobýt jako farář s farářem (a farářkou samozřejmě!).

Nejsem evangelík/věřící. Můžu přijet?

Ano, můžeš. Na setkání nikdo nebude prověřovat, jestli jsi věřící nebo ne. Sjezd je otevřená akce, jsi srdečně vítán*a.

Proč jste naplánovali sjezd na víkend, kdy jsou volby? Lze si vyřídit voličský průkaz?

V tomhle jsme nevinně! Pan prezident se vůbec na evangelickou mládež neohlížel a vyhlásil termín voleb v momentě, kdy jsme měli sjezd už dávno naplánovaný. Rozumíme, že rádi volíte a ceníme si toho, že vám demokracie v naší zemi není lhostejná. Pokud je to ve vašich silách, zkuste odvolit a až poté se vypravit na cestu do Ostravy.

Do karet nám nehraje to, že se konají zrovna komunální volby. Na tento typ voleb totiž nelze vyřídit voličský průkaz. Pokud se ve vašem volebním obvodu konají i volby senátní, taky vás nepotěšíme. Při senátních volbách sice je možné zažádat o voličský průkaz, ale volit stejně musíte ve svém domovském volebním obvodu. S největší pravděpodobností vám to tedy nijak nepomůže.

Jídlo se zajišťuje nějak centrálně, nebo si mám s sebou vzít řízky?

Letos se nebudeme stravovat ve školní jídelně, ale máme pro vás prima alternativu, která přináší velkou svobodu. Svobodu výběru kdy, kde a na čem si pochutnáte. Nebudete tedy muset spěchat do jídelny pro objednané jídlo, i když se vám to zrovna nehodí a radši byste čas trávili zajímavějším způsobem. Nebudete vázáni nabídkou jedné školní jídelny, omezeným časem ani místem konzumace objednaných jídel.

Na páteční večer chystáme Mini food festival. Na něm bude možné mezi 17:30 a 21:30 koupit pochoutky z místních spřátelených bister, pochoutky od místních sborových sester, sushi z dílny místního korejského sboru a různé další dobroty.

Na sobotní a nedělní oběd nabízíme balíčky z podniku Mléčný bar NAPROTI.

Snídaně a sobotní večeři si prosím zajistěte sami. Centrum Ostravy, kde se bude sjezd konat, je plné skvělých bister, kaváren a dalších stravovacích možností. V dochozí vzdálenosti od kostela/kulturáku se nachází i nejmenovaný supermarket (nápověda: není to Billa, Kaufland, Penny, Globus, ani Tesco).

Své chuťové pohárky můžete také potěšit v kavárně klubu Alfa, Pražské kavárně, Čajovně, PUBu a v neposlední řadě při Večeři Páně během nedělních bohoslužeb.

Kde se na sjezdu spí?

Ve spacáku na karimatce v místních školách. Na výběr budou třídy a tělocvičny.
Za větší peníz je pak možné složit hlavu na ubytovně, zde je v ceně i peřina.
Více se dočteš v sekci Ubytování.

Jak a do kdy je možné se přihlásit?

Čím dřív, tím líp! Přihlásit se můžete až do poslední možné chvíle, klidně až na místě. Nicméně nám z organizačních důvodů velice pomůže, pokud budeme s dostatečným předstihem znát přibližný počet účastníků. Motivačním datem je 12. září. Do tohoto dne získávají přihlášení 100 korun slevu ze sjezdového poplatku. Stejný den je poslední příležitost objednat si obědové balíčky a ubytování u Betty (ve školách a tělocvičnách místo bude vždy, nebojte). 12. září je také deadline pro přihlášení dobrovolníků.

Veškeré informace o přihlašování naleznete v záložce Přihlašování. Samotný formulář pak najdete na adrese https://prihlasky.e-cirkev.cz/akce/305-ve-viru-viry.

Na koho se můžu obrátit, když se mi bude na Sjezdu dít nějaké příkoří?

Doufáme, že se nic takového dít nebude a moc bychom si přáli, aby si všichni Sjezd užili. Nicméně může se stát, že se k vám někdo bude chovat nevhodně a v takovém případě je určitě dobré to řešit. Proto jsme se rozhodli zřídit pozici Sjezdové ombudsmanky. Tou je Ráchelka Konvalinková, mládežnice z Brna, na kterou se můžete kdykoliv obrátit. Pokud s ní budete chtít cokoliv probrat, ozvěte se jí na níže uvedené telefonní číslo, případně na Messenger.

Ráchel Konvalinková
+420 720 668 183